Basketbalistky sa vracajú na scénu

29.09.2014 19:31

 

Fanúšikovia športu v Nitre sa môžu opäť tešiť na ženský basketbal.

 

Sú to tri roky, čo v Nitre zanikol ženský extraligový basketbal. Klub BK Inpek UKF Nitra fungoval osem sezón od roku 2003 do 2011. Za ten čas trikrát získal bronz v extralige (2007, 2009, 2011) a raz vyhral Stredoeurópsku ligu.

Na obnovenie ženského družstva sa podujal klub BKM Junior UKF Nitra pod vedením manželov Sailerovcov, ktorý sa od roku 2003 venuje výchove mladých basketbalistiek.

V novej sezóne bude hrať ženské družstvo Nitry hrať v prvej lige, čo je druhá najvyššia súťaž na Slovensku. Čo viedli kompetentných k tomuto kroku?

„Už v minulej sezóne sme mali družstvo v najnižšej druhej lige žien. Dorastajú nám šikovné hráčky, ktoré sú v kategórii kadetiek a junioriek, a potrebujú, aby mali určitú víziu do budúcnosti. To zaručí práve družstvo žien,“ vysvetľuje prezident klubu Ladislav Sailer.

Šancu v tíme dostanú hlavne odchovankyne klubu, dvere však majú otvorené aj prípadné vysokoškoláčky, ktoré prídu do Nitry.

Aktuálne je v kádri 13 dievčat v juniorskom veku (ročníky 1997 a 98), plus päť žien, ktoré tiež vyšli z klubu (Kubušová, Peceková, Vargová, Michalková a Bartová). Medzi mladými Nitriankami je aj pätica, ktorá reprezentovala Slovensko na ME do 16 rokov v Debrecíne –Mikulášiková, Fehérová, Linda Dubeňová, Škublová a Šablatúrová.

Partiu okolo Sailerovcov podporil aj primátor Dvonč pri návšteve majstrovstiev Slovenska starších žiačok, na ktorých Nitrianky doma získali zlaté medaily. „Pán primátor nás oslovil s myšlienkou, či sa nechceme venovať aj ženskému basketbalu, a to bol pre nás ďalší impulz,“ vysvetľuje Sailer.

Trénerom tímu sa stal Pavol Horička (má skúsenosti so ženskou aj mužskou extraligou), asistentkou Mária Sailerová a vedúcim družstva Jozef Mečiar. Domáce zápasy budú Nitrianky hrávať v mestskej hale.

Cieľom klubu je, aby mladé dievčatá v najbližších dvoch rokoch získavali skúsenosti, aby si mohli trúfnuť na extraligu a neboli v nej oba do počtu. „Ak chcú hrať dievčatá v najvyššej ženskej súťaži, musia na sebe ešte pracovať. Je však dôležité, že majú pred sebou cieľ,“ dodal Sailer. MARTIN KILIAN