Náročný týždeň

01.02.2017 12:08

Extraligové družstvo má za sebou dva zápasy v priebehu štyroch dní, jeden basketbalový ples a dnes niektoré z hráčok odchádzajú na EGBL do Estónska.

Ale pekne poporiadku. V sobotu doobeda sme odohrali náročný zápas s Banskou Bystricou.

BKM Junior UKF Nitra - ŠKP 08 Banská Bystrica 58:64
(20:20, 8:12, 9:15, 21:17).
Fehérová 24, Kováčiková 14, Martišková 6, Migová 4, La. Dubeňová (Sailerová 8, Li. Dubeňová 2, Svetlíková, Ivanická)

S loptou Nikol Kováčiková.

Úvod zápasu bol veľmi hluchý, ani jedno z družstiev sa úspešne nevedelo presadiť do koša. Až Viki Fehérová ( face of the match) zaznamenala prvé body. Negatívom prvej štvrtiny boli tri rýchle fauly za sebou Laury Dubeňovej a štvrtý na konci štvrtiny. Efektivitou nás držlala hlavne Viki. Veľmi dobre sme pod košom bránili novú hráčku Bystrice Jassovú. Hneď v úvode druhého polčasu si Laura vyzúvala tenisky po jej piatom faule. Agresívna vysunutá obrana nám zabezpečila, že hráčky Bystrice sa nevedeli presadiť v útoku, prvý kôš premenili až po štyroch minútach hry. Avšak v tretej perióde súper veľmi dobre doskakoval a bránil šestku, veľmi málo sme hrali hru 1:1 a streľba z diaľky nebola úspešná.  Súper si vytvoril 13násť bodový náskok, ktorý sme sa vo štvrtej štvrtine snažili zmazať, ale nevedeli sme ubrániť Matejčíkovú, ktorá dala z 11 bodov z toho tri trojky v poslednej štvrtine ( celkovo 24 bodov). Negatívnym faktom zápasu je, že z našich podkošových hráčok sa bodovo dokázala presadiť iba V. Fehérová, ktorá zaznamenala 24 bodov a ďaľšie tri pivotky iba dva body spolu.

HLASY TRÉNEROV po zápase s Bystricou

Peter Kováčik, tréner Nitry: "Odohrali sme dobrý zápas. Počas celého priebehu bol zápas vyrovnaný, menšie problémy sme mali hlavne v tretej štvrtine, kde nám súper odišiel na viac ako desať bodov. Štvrtá štvrtina bola v našej réžií, vyvíjali sme veľký tlak na súpera, aj sme skórovali, len škoda, že sme nepremenili vyložené situácie a strelecké pozície, ktoré sme si vypracovali. Náš výkon bol bojovný, bránili sme veľmi agresívne a do budúcna to je veľmi dobré."

Miroslav Michálik, tréner B. Bystrice: "Som rád, že sme potvrdili výkon s Ružomberkom, v ktorom nastúpilo sedem hráčok. Dnes tá zostava bola lepšia, ale som rád, že sa to potvrdilo. Ukázali sme, že kvalita bola na našej strane, pripravili sme sa na niektoré veci Nitry a vedeli sme, čím nás môžu prekvapiť. V konečnom dôsledku nás skoro prekvapili zónovou obranou a zónovým presingom. Myslím si, že sa prejavili väčšie skúsenosti na našej strane, asi prvýkrát v živote som povedal túto vetu, že sme skúsenejšie družstvo ako náš súper, pretože doteraz to bolo naopak. Myslím si, že to bol výborný zápas aj pre družstvo Nitry, pretože takýmito zápasmi môžu len rásť. Som rád, že to skončilo v náš prospech, ale potešil ma aj výkon Nitry, ktorá hrala fakt dobre."

Večer sa plesalo:

Prvýkrát sa na basketbalovom plese predstavili aj hráčky extraligy.

Basketalový ples, ktorý organizovali rodičia družstva žiačok nášho klubu, bol už siedmy v poradí. Úvodné slovo patrilo trénerovi Vladimírovi Podobovi, ktorý predstavil a aj potrápil hráčky z basketbalovej oblasti. Po odtancovaní mladých tanečníkov z Old School Brothers nechýbalo nič k tomu, aby Ladislav Sailer ( prezident klubu) oficiálnne otvoril ples.

Vzhľadom na to, že naše ženy, ktoré su vekom juniorky hosťujú v levickom basketbalovom klube, ktorý sa zúčastňuje medzinárodnej súťaže, sme odohrali posledné kolo základnej časti v predohrávke.

BKM Junior UKF Nitra - Slovan Bratislava 60:50
(8:10, 21:16, 15:12, 16:12)

Fehérová 15, Kováčiková 14, Martišková 9, La. Dubeňová 4, Migová 4 (Li. Dubeňová 7, Svetlíková 5, Ivanická.2)

Dvojicou belasých bránená Monika Migová.

Prvý polčas zápasu bol vyrovnaný, aj keď to nebol oku lahodiaci basketbal. Na oboch stranách veľa zbytočných chýb, krokov, hra sa kúskovala faulami. Ani jedno z družstiev si nevytvorilo väčší bodový rozdiel.  Po polčasovej prestávke a debate v šatni sme mali výborný nástup do druhej polovice zápasu. Prvýkrát sme sa výraznejšie odpútali od súpera a vyhrávali sme už o 9 bodov, avšak naše úseky, kedy dodržujeme to, čo máme natrénované, sa striedajú s úsekmi, kedy stratíme koncentráciu. Našou nedôslednou obranou sme prišli o náskok a znovu to bolo o tri body. Natália Martišková ukončila švrtinu úspešným prienikom, kedy získala faul a úspešne premenila aj trestný hod.  V štvrtej štvrtine sme po druhýkrát získali výraznejší náskok (11 bodov), ale znovu našimi zbytočnými chybami a nepremenenými šancami sme dali súperovi šancu na zvrat zápasu. Posledné dve minúty sme potvrdili to, čo nás charakterizuje - agresívna celoplošná obrana, ktorou sme si zabezpečili druhú výhru v sezóne. (Dve výhry nad Cassoviou Košice, sa pre odstúpenie družstva z Košíc z extraligy nezapočítavajú).

Natália Martišková

HLASY TRÉNEROV

Peter Kováčik, Nitra: "Zápas bol viac ako polovicu vyrovnaný, v niektorých fázach sme odišli na viac ako jedenásť bodov, ale nedôslednou obranou sme tento náskok stratili. To isté aj v posledných piatich minútach zápasu, sme mali veľké rezervy v premieňaní čistých podkošových šancí. Posledné dve minúty boli rozhodujúce v tom, že tam sme zahrali veci, ktoré vieme. Myslím si, že z môjho pohľadu to bol výkon z celej sezóny najhorší a máme veľa roboty na to, aby sme ho zlepšovali."

Danilo Rakočevič, Slovan: "Konečne po dvoch mesiacoch, kde sme boli bez srdca a energie, sme zahrali zápas, v ktorom sme chceli vyhrať, aj keď sme možno neboli favoriti. Máme nejaké súkromné problémy, ale je dobré, že sme sa snažili, že existujeme a určite sa budeme snažiť aj v nadstavbe. Nitra vyhrala svojou agresivitou, trápili nás dostatočne, ale to je ich hra. My sme nevydržali trochu aj kondične a máme takisto neskúsené hráčky. Rozhodcovia pískali veľmi dobre tri štvrtiny, všetci traja sú dobrí rozhodcovia, ale poslednú štvrtinu boli veľmi sporné situácie, keď sa rozhodovalo päť-šesť minút pred koncom. Myslím si, že by nás mohli trošku rešpektovať, aj my sa snažíme hrať extraligu, aj keď možno nemáme na to podmienky."

Do nastavbovej časti súťaže postupujeme zo siedmeho miesta v tabuľke.

Fotogaléria z oboch stretnutí: Bystrica + Slovan

Víťazná radosť po zápase

EGBL 2. - 5. 2. 2017 Estónsko

Vrámci nitriansko-levickej spoluráce sa zápas so Slovanom Bratislava predohrával, pretože viac ako polovica našich hráčok sa v dňoch 2.-5.2.2017 zúčastní medzinárodnného turnaja v Estónsku.